Second Grade Money Worksheets
Practice using currency from the United States, Britain, or Europe with practical scenarios. Challenge your second-graders’ numerical skills with a variety of worksheets that require them to calculate totals and work out change. These worksheets are a significant step up from first-grade money problems, as they deal with dollar, pound, and euro values.
Note: These worksheets cover values up to five dollars, pounds, or euros.
Related Pages
- Kindergarten
- Grade 1
- Grade 3
- Grade 4
- Grade 5
Related Pages for Second Grade
- Grade 2 Numbers
- Grade 2 Arithmetic
- Grade 2 Time
Choose your currency
All the worksheets you create will be based on the currency you choose here:
- U.S.
- British
- Euros
Count Your Pennies
Create a chart to separate hundreds, tens, and ones. When you click the “Make Worksheet” button, a chart will be generated with four columns: dollars (or equivalent), dimes (or equivalent), pennies or cents, and the total amount. The top half of the chart requires your students to break down the total into hundreds, tens, and ones, while the bottom half needs them to calculate the total from the listed hundreds, tens, and ones. The values range from $1 to $5.
Order the Prices
Make a sheet of number lines and values up to 5 dollars, pounds, or euros. Ask your children to either match the value to the correct places on each number line or write the prices on the number line in the correct order.
Coin Addition
Create addition sheets with money. The worksheet randomly generates six rows of coins for your chosen currency and lists them. Your children need to tally the values of the coins and write the totals beside each row. Unlike lower-level versions of this worksheet, there is no limit on which coins are used. The coins are randomly chosen from the coin charts at the top of this page, so they might even get a golden dollar or a two-pound coin!
Shopping Cards
Make a sheet of shopping cards. Create a page with 16 shopping cards, each containing an item of food and a price tag. All the prices are randomly generated and won’t exceed 99 cents or pence. Cut up this worksheet and use the cards in shopping role-plays, or use the sheet to play a unique version of bingo!
Money Stories 1 – Calculate totals, rounded to 5 cents or pence.
Create a math money worksheet where your children work out the total cost of a few items. Here are some examples of the questions on this worksheet:
- My friend bought 4 eggs for 90¢ each. How much did he spend altogether?
- I bought a strawberry and an apple. The strawberry cost 50¢ and the apple cost $1.50. How much did I spend?
Money Stories 2 – Yes/No questions rounded to 5 cents or pence.
Create a math money worksheet that offers a real-life situation. Your children have a limited amount of money and need to figure out if they can afford the combined cost of two different items. Here’s an example question:
- I have $1.50. I would like to buy some cookies for 95¢ and a banana for 25¢. Do I have enough money?
Money Stories 3 – Two-part questions, rounded to 10s.
Create a math money worksheet that generates two-part questions. Your child will first add some values together, then subtract that amount from a total. Here are some examples of the questions on this worksheet:
- Paul spent 10¢ on some hamburgers and 60¢ on some carrots. He paid $2. How much change did he get?
- Ken wanted 3 apples. Each apple cost 40¢. He only had $1. How much more money did he need?
Money Stories 4 – Addition and subtraction under $1 (£ or )
Create a math money worksheet that generates random problems to test your children’s addition skills in real-life situations. All the questions generated result in values under $1. Here are some examples of the questions on this worksheet:
- How much are three 25¢ carrots?
- I buy a sandwich for 62¢. How much change do I get from $1?
Money Stories 5 – Subtracting a value less than $1 from $5 (£ or )
Create a math money worksheet that tests your student’s ability to subtract a value less than $1 from $5. When you click “Make Worksheet,” seven unique questions will be generated. Here’s an example question:
- Ken buys a hamburger for 95¢. What is his change from $5?
Money Stories 6 – Subtracting a number over $1 from $5 (£ or )
Create a math money worksheet that generates random questions requiring the subtraction of a value from $5. This time, the value is greater than $1. Here are some examples:
- Joanne buys some chocolate for $4.14. She gives the shopkeeper $5.00. How much change does she get?
- Erin has $5.00 to spend. She buys a sandwich for $3.66 and a hamburger for 78¢. How much change does she get?
Money Stories 7 – Comparing prices up to $5 (£ or )
Create a math money worksheet that compares prices up to $5. This worksheet provides practice with “more” or “less.” Here’s an example question:
- The hamburgers cost $3.94. The cookies cost $4.04. How much less are the hamburgers than the cookies?